- Replaces 1" core for C-15, C-38 dispensers
- Also works in C-20, C-21, DS520
- Use with any of the Scotch 1" desktop tape dispensers with a removable mandrel
- 1" core/mandrel
<
>
3M Tape Dispenser Replacement Core
0.7" x 0.8" x 1" - Plastic
Product Code: MMM1CORE
Product Unit: Each
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN32949Available Next Business Day
-
Product Code: BSN74550Available Next Business Day
-
Product Code: MMM37102CRAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM6200341296Available Next Business Day
-
Product Code: MMM66512900Available Next Business Day
-
Product Code: OXF01461Available Next Business Day
-
Product Code: PAP73015Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 1-CORE |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Name | Tape Dispenser Replacement Core |
| Marketing Information | Replacement core is designed for use in 3M tape dispensers. Use 1" plastic core when changing core size or replacing lost parts. The core slides into dispensers to hold replacement tape (sold separately) with 1" cores. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Tape Dispenser Core |
Product Information
| Application/Usage | Desktop Tape Dispenser |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 0.7" |
| Width | 0.8" |
| Depth | 1" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.