- Latex-free for protection against latex allergy reactions
- Made from synthetic rubber; can be sterilized for medical use
- Bright orange color for easy identification
- Reliable, soft stretch to help prevent Carpal Tunnel Syndrome (CTS)
- Made in USA using globally sourced materials
3+
<
>
Alliance Rubber Rubber Bands
Size: #33 - 3.5" Length x 0.1" Width - Latex-free, Stretchable - Synthetic Rubber, Poly - Orange - 1 Bag
Product Code: ALL37338
Product Unit: BG1
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Part Number | 37338 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Product Name | Rubber Bands |
| Marketing Information | Nonlatex rubber bands reduce the potential for latex allergy reactions. They are made from premium synthetic rubber. Soft, easy stretch helps prevent carpal tunnel syndrome. Bright orange color allows easy identification. They can be sterilized using autoclave and irradiation. They are recommended for home, school, workplace and medical facilities. No. 33 rubber bands also work well in industrial and laboratory applications. |
| Packaged Quantity | 1 Bag |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #33 |
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Product Material |
|
| Width | 0.1" |
| Length | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: ALL00699Available Next Business Day
-
Product Code: ALL07818Available Next Business Day
-
Product Code: ALL07825Available Next Business Day
-
Product Code: ALL20335Available Next Business Day
-
Product Code: ALL20645Available Next Business Day
-
Product Code: ALL21405Available Next Business Day
-
Product Code: ALL27075Available Next Business Day