- Miniature size allows children to make quick and simple corrections
- Fun, vibrant colors help keep children engaged as they work
- Lightweight material ensures smooth handling for accurate use
- Perfect for daycare centers, schools and more
<
>
Ashley Chalk Design Mini Whiteboard Eraser
2" Width x 1.25" Length - Lightweight, Comfortable Grip - Multicolor - 10 / Pack
Product Code: ASH78002
Product Unit: PK10
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Ashley Productions, Inc |
| Manufacturer Part Number | 78002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ashleyusa.com |
| Brand Name | Ashley |
| Product Name | Chalk Design Mini Whiteboard Eraser |
| Marketing Information | Mini whiteboard erasers are conveniently sized for smaller hands to allow your young learners to make quick, simple corrections. Fun, vibrant colors on each eraser help you create an exciting atmosphere and keep students engaged as they work. Lightweight construction allows smooth, comfortable handling for accurate corrections. Erasers are perfect for use in daycares, schools and more. |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Dry Erase Board Eraser |
Product Information
| Eraser Width | 2" |
| Eraser Length | 1.25" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color | Multicolor |
| Height | 0.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
Description
2" Width x 1.25" Length - Lightweight, Comfortable Grip - Multicolor - 10 / Pack
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: LEO74530Available Next Business Day
-
Product Code: QRTBFEB2Available Next Business Day
-
Product Code: QRTSFEB3Available Next Business Day
-
Product Code: TPG352Available Next Business Day
-
Product Code: TPG355Available Next Business Day
-
Product Code: TPG3552Available Next Business Day