- Great for storing large school artwork, blueprints, financial spreadsheets and more
- Durable construction is ideal for frequent reference
- Pages turn smoothly across rings
- Pages lie flat with back-mounted rings
<
>
Avery Heavy-Duty View Binder
1" Binder Capacity - Tabloid - 11" x 17" Sheet Size - 250 Sheet Capacity - 3 x 1" Ring - Fastener: Slant Ring - Pocket: 2, Internal - Polypropylene - White - Recycled - Adhesive, Heavy Duty, Pocket, Recyclable, UV Resistant, Acid-free, Clear Overlay, PVC-free - 1 Each
Product Code: AVE72124
Product Unit: Each
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE72126Available Next Business Day
-
Product Code: AVE72127Available Next Business Day
-
Product Code: BSN36551Available Next Business Day
-
Product Code: BSN36552Available Next Business Day
-
Product Code: BSN63105Available Next Business Day
-
Product Code: BSN65364BXAvailable Next Business Day
-
Product Code: CRD84270CBCurrently out of Stock
-
Product Code: MMM686ROYGBAvailable Next Business Day
-
Product Code: PIL31021Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 72124 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery |
| Product Name | Heavy-Duty View Binder |
| Marketing Information | Get a good look at the bigger picture with this tabloid-size binder. It's perfect for storing documents for home or work, such as kids' artwork, school projects, blueprints, engineering documents or financial spreadsheets. Also great for documents with larger fonts that need to be printed on tabloid paper.Separate your pages into categories with Avery(R) 11" x 17" dividers. The binders are made out of heavy-duty poly material that is acid-free and won't lift print off your documents. Never lose sight of the big picture with this larger-than-life binder. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1" |
| Sheet Capacity | 250 |
| Sheet Standard | Tabloid |
| Sheet Size | 11" Width x 17" Length |
| Ring Size | 1" |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Slant Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Binder Style | View |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 49% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.