- Ideal for multi-day events; convenient neck strap for hands-free identification
- Top-loading and made from soft, flexible plastic
- Includes white badge inserts, clear plastic badge holders, and 36" nonelastic neck straps
- White, microperforated insert sheets tear cleanly for use with laser or inkjet printers
1+
<
>
Avery Name Badges with Cords, 3" x 4" , 100 Total (74459)
Letter - 8 1/2" x 11" - Printable, Durable, Micro Perforated, PVC-free, Double-sided, Smudge-free, Flexible - White - 17 Sheets - 6 - 100 / Box
Product Code: AVE74459
Product Unit: BX100
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 74459 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery |
| Product Name | Name Badges with Cords, 3" x 4" , 100 Total (74459) |
| Marketing Information | Quickly and easily create professional, hanging name tags from the convenience of your home or workplace. These blank name tags with cords are perfect for temporary identification at professional and social gatherings like trade shows, reunions and more. Importing names, job titles and company logos is fast and easy with the free, online design software. Avery Design and Print includes hundreds of free designs and templates to easily create professional-quality name badges. Letter-size insert sheets are printable on both sides and optimized for both laser and inkjet printers to result in crisp, smudge-free printing. Durable, clear plastic, ID badge holders are reusable and display names clearly. Pocket-style design makes loading inserts quick and easy. Each 3" x 4" name tag holder (100) features a hanging neck cord (100) to keep name ID tags (100) in place without damaging clothing or flipping over for use at multi-day events like conventions, conferences, festivals and more. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Badge Insert |
Product Information
| Total Number of Sheets | 17 |
| Quantity Per Container | 6 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Print Technology |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Width | 4" |
| Length | 3" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Application/Usage |
|
| Compatibility |
Laser And Inkjet Printers |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE5384Available Next Business Day
-
Product Code: AVE71209Available Next Business Day
-
Product Code: AVE74461Currently out of Stock
-
Product Code: AVE74471Available Next Business Day
-
Product Code: AVE74520Available Next Business Day
-
Product Code: AVE74540Available Next Business Day
-
Product Code: AVE74541Available Next Business Day
-
Product Code: AVE74549Available Next Business Day
-
Product Code: AVE8781Available Next Business Day
-
Product Code: CLI96043Available Next Business Day