- Ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more
- White paper stock with Clear, RipProof reinforced tabs; include Table of Contents tab
- Side tabs are printed Avery Style (Helvetica Regular type) on both sides; binding edge is unpunched
- Size: Paper Letter - 8-1/2"W x 11"L; tabs: Printed - 1 - 25; Quantity: 1 Set
- 30% post-consumer material
1+
<
>
Avery® Index Divider
1 x Divider(s) - Side Tab(s) - 1-25, Table of Contents - 26 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - Paper Divider - White Tab(s) - 20% Recycled - 25 / Set
Product Code: AVE11370
Product Unit: ST25
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE05711Available Next Business Day
-
Product Code: AVE05731Available Next Business Day
-
Product Code: AVE11372Available Next Business Day
-
Product Code: BSN28441Available Next Business Day
-
Product Code: BSN28448Available Next Business Day
-
Product Code: DEF70101Available Next Business Day
-
Product Code: MMM6545PKAvailable Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 11370 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Index Divider |
| Marketing Information | Use letter-size, collated legal dividers to organize index briefs, legal briefs, mortgage documentation files, and more. White paper stock dividers feature clear, RipProof, reinforced side tabs. Tabs are numbered from 1 to 25 on both sides with Avery Style Helvetica Bold typestyle so you can easily access the documents you need. Binding edge is unpunched so indexes can fit any binding system. Design conforms to all state and federal requirements. Index dividers include a Table of Contents tab. |
| Packaged Quantity | 25 / Set |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 1 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Position | Side |
| Tab Title |
|
| Tabs per Set | 26 |
| Tab Color | White |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Alternative Products
-
Product Code: AVE01338Available Next Business Day
-
Product Code: BSN01808Available Next Business Day
-
Product Code: BSN05856Currently out of Stock
-
Product Code: BSN20068BXAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN20069BXAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN21906Available Next Business Day
-
Product Code: UNV24800Available Next Business Day