- Stacks 2 high
- The higher the drawer system stacks, the more space, time and money you save
- Reinforced front and back drawer panels for lasting strength
- Multi-wall thickness on drawer sides and back improves durability
- Reinforced plastic handle for easy drawer access
<
>
Bankers Box Stor/Drawer File Storage Unit
Internal Dimensions: 12.50" Width x 23.25" Depth x 10.38" Height - External Dimensions: 14" Width x 25.5" Depth x 11.5" Height - Media Size Supported: Letter - Light Duty - Stackable - Corrugated Paper - White, Blue - For File - Recycled - 6 / Carton
Product Code: FEL00721
Product Unit: CT6
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00721 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | Stor/Drawer |
| Product Model | 00721 |
| Product Name | Stor/Drawer File Storage Unit |
| Marketing Information | Storage drawers are designed for light-duty stacking and storing of letter-size files. Ideal on metal shelving units for infrequent file retrieval. Stack up two units high to save space. Drawer has reinforced front and back drawer panels. Sides and back also have multiwall thickness for lasting strength and reliable performance. Reinforced plastic handle provides easy drawer access. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Drawer |
| Media Size Supported | Letter |
| Handle | Yes |
| Strength | Light Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Height | 2 Unit |
| Compartment Height | 10.38" |
| Compartment Width | 12.50" |
| Compartment Depth | 23.25" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Exterior Material | Corrugated Paper |
| Height | 11.5" |
| Width | 14" |
| Depth | 25.5" |
| Weight (Approximate) | 3.62 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | TAA |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: FEL00311Available Next Business Day
-
Product Code: FEL00722Available Next Business Day
-
Product Code: FEL00785Available Next Business Day
-
Product Code: FEL0078907Available Next Business Day
-
Product Code: FEL01626Available Next Business Day
-
Product Code: PFX20861Available Next Business Day
-
Product Code: STX61414B02CAvailable Next Business Day
-
Product Code: STX61415B02CAvailable Next Business Day
-
Product Code: STX61508U04CAvailable Next Business Day