- Tear-off lid ships attached to avoid lid loss
- Fits letter/legal-size files
- Basic-duty construction for moderate stacking and infrequent use
- Supports up to 450 lb
- Made from 60% recycled corrugated paper
2+
<
>
Bankers Box STOR/FILE Storage Box
Internal Dimensions: 12" Width x 15" Depth x 10" Height - External Dimensions: 12.5" Width x 16.3" Depth x 10.5" Height - 450 lb - Media Size Supported: Letter, Legal - Lift-off Closure - Light Duty - Stackable - White, Blue - For File - Recycled - 12 / Carton
Product Code: FEL00703
Product Unit: CT12
Available Next Business Day
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00703CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | Stor/File |
| Product Name | STOR/FILE Storage Box |
| Marketing Information | Basic-duty boxes offer double-end, single-side, double-bottom construction for storage with or without shelving. Use boxes to store letter-size or legal-size files. Liftoff lid ships attached and tears off for use so no missing lids. Average amount of evenly distributed weight that can be safely stacked on top of each box is 450 lb. Storage box contains a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Weight Capacity | 450 lb |
| Media Size Supported |
|
| Closure Type | Lift-off |
| Strength | Light Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Strength | 450 lb |
| Compartment Height | 10" |
| Compartment Width | 12" |
| Compartment Depth | 15" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 10.5" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 16.3" |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN26752Available Next Business Day
-
Product Code: BSN26756Available Next Business Day
-
Product Code: BSN32450Available Next Business Day
-
Product Code: FEL0070308Available Next Business Day
-
Product Code: FEL01626Available Next Business Day
-
Product Code: FEL12770Available Next Business Day
-
Product Code: FEL5703604Available Next Business Day
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: FEL00012Available Next Business Day
-
Product Code: FEL00311Available Next Business Day
-
Product Code: FEL00511Available Next Business Day
-
Product Code: FEL00705Available Next Business Day
-
Product Code: FEL0073301Available Next Business Day
-
Product Code: FEL00789Available Next Business Day
-
Product Code: FEL0086201Available Next Business Day
-
Product Code: FEL0086301Available Next Business Day
-
Product Code: FEL07243Available Next Business Day
-
Product Code: FEL12112Available Next Business Day