- Built-in antimicrobial properties to protect the product with Agion silver ion-based agent
- One-Finger stapling by PaperPro requires 80% less force
- Easily staples up to 20 sheets; Includes 210 staples
- No-Jam technology for smooth, hassle-free stapling
- Opens 180 degrees for tacking or crafting; Built-in remover for convenient staple removal
3+
<
>
Bostitch InCourage Spring-Powered Antimicrobial Desktop Stapler
Staples Upto 20 Sheet of 20lb Paper - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - 4.50" Throat Depth - Pink, White - Plastic, Steel, Rubber - 1 Each
Product Code: ACI1188
Product Unit: Each
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGK150Available Next Business Day
-
Product Code: AVE79325Available Next Business Day
-
Product Code: AVE79779Available Next Business Day
-
Product Code: AVE79803Available Next Business Day
-
Product Code: BSN24306Available Next Business Day
-
Product Code: HAM104307Available Next Business Day
-
Product Code: MMM6355AUAvailable Next Business Day
-
Product Code: SAMU86676Available Next Business Day
-
Product Code: SWI35481Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | 1188 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Line | inCOURAGE20 |
| Product Model | 1188 |
| Product Name | InCourage Spring-Powered Antimicrobial Desktop Stapler |
| Marketing Information | Make stapling 80 percent easier with the PaperPro One-Finger technology of this desktop stapler. Just the push of one finger staples up to 20 sheets. The cleverly integrated staple remover allows quick fixes. Staple storage compartment in the base keeps extra staples on hand for immediate reloading. Jam-free mechanism delivers smooth stapling performance. Sleek, lightweight design with nonslip grip and base allows comfortable handling whether stapling with one finger, a palm or in your hand. Stapler opens for bulletin board tacking. It offers a full-strip (210) staple capacity and uses standard staples. A portion of the proceeds from this stapler will be donated to cancer charities via the AMAX Spirit Foundation. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Stapler Type | Full Strip |
| Throat Depth | 4.50" |
| Sheet Capacity | 20 Sheet of 20lb Paper |
| Sheet Basis Weight | 20 lb |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Height | 7.8" |
| Width | 2.5" |
| Length | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN65646Available Next Business Day
-
Product Code: SWI40501Available Next Business Day
-
Product Code: SWI40701Available Next Business Day
-
Product Code: SWI71101Available Next Business Day
-
Product Code: SWI74701Available Next Business Day
-
Product Code: SWI74718Available Next Business Day
-
Product Code: SWI87800Available Next Business Day
-
Product Code: SWI87811Available Next Business Day
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.