- Clamp-style base to mount on the side of your desk or table
- Swing arm that fully adjusts for focused, directional lighting
- Long reach to clear monitors to meet your lighting needs
- Durable, metal construction for long-lasting use
- Minimalist look that complements any space
2+
<
>
Bostitch Swing Arm Desk Lamp with Clamp, Black
9 W LED Bulb - Swivel Arm, Flicker-free, Glare-free Light, Durable, Eco-friendly - 700 lm Lumens - Metal - Desk Mountable - Black - for Desk, Office, Dorm, Classroom
Product Code: BOSVLF100
Product Unit: Each
Non-Returnable Product
Currently out of Stock
People who bought this also bought
-
Product Code: ACM13135Available Next Business Day
-
Product Code: FEL5204002Available Next Business Day
-
Product Code: MEA05206Available Next Business Day
-
Product Code: MMM65412SSCYAvailable Next Business Day
-
Product Code: QUA37891Available Next Business Day
-
Product Code: VER70901Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | VLF100 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Model | VLF100 |
| Product Name | Swing Arm Desk Lamp with Clamp, Black |
| Marketing Information | Swing Arm Desk Lamp with Clamp attaches to a desktop using the clamp for versatile mounting. Fully adjustable swing arm provides focused, directional lighting. Long, multi-joint arm allows an extensive, 36" reach that easily clears monitors and other objects for convenient lighting. Flicker-free light zone is clear of shadows, halos and troublesome glares. All-metal, durable construction provides long-lasting use. Minimalist, classic look effortlessly complements any office, dorm or classroom. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Lamp |
Product Information
| Bulb/Tube Type | LED |
| Maximum Bulb/Tube Power | 9 W |
| Style | Classic |
| Light Color | Natural Daylight |
| Light Output | 700 lm |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Power Description
| Power Consumption | 9 W |
Energy & Performance
| Replaceable Bulb | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
9 W LED Bulb - Swivel Arm, Flicker-free, Glare-free Light, Durable, Eco-friendly - 700 lm Lumens - Metal - Desk Mountable - Black - for Desk, Office, Dorm, Classroom
People who bought this also bought
-
Product Code: BOSLED2107WHTCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1509Currently out of Stock
-
Product Code: BOSVLED1510Currently out of Stock
-
Product Code: BOSVLF100DCurrently out of Stock
-
Product Code: OTTCSN0800WCurrently out of Stock
-
Product Code: VLU8VS688029BNAvailable Next Business Day
-
Product Code: VLUV210815HBAvailable Next Business Day
-
Product Code: VLUVL0146PAvailable Next Business Day
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.