- Durable construction withstands elements for safe indoor or outdoor use
- 1/2" clip is riveted to board for long-lasting use
- Smooth surface provides enjoyable writing experience
- Perfect for use at home, office, school and more
<
>
Business Source Landscape Plastic Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Silver - 1 Each
Product Code: BSN49266
Product Unit: Each
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 49266 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Landscape Plastic Clipboard |
| Marketing Information | Landscape clipboard features a durable, plastic construction to provide a sturdy surface to write on whether you're working indoors or out. 1/2" clip is riveted to the clipboard to provide years of use. Smooth writing surface helps keep your handwriting neat and legible. Clipboard is perfect for everyday use at home, office, school and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Size | 0.50" |
| Board Material | Plastic |
| Features | Smooth Writing |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 0.1" |
| Width | 9.3" |
| Length | 12.2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508Available Next Business Day
-
Product Code: BSN16508BXAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN28554Available Next Business Day
-
Product Code: BSN65637Available Next Business Day
-
Product Code: BSN65637BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: OIC83100Available Next Business Day
-
Product Code: SAU05712Available Next Business Day
-
Product Code: SAU05713Available Next Business Day
-
Product Code: SAU22540Available Next Business Day
-
Product Code: SAU23540Available Next Business Day