- Great for organizing your projects with 6 separate filing surfaces
- Ideal for subdividing material within the folder
- Includes fasteners on the front and back panels
- May be constructed with Dove Gray tape along the spine - made with a different material and/or color than earlier version due to industrywide, raw material discontinuations
<
>
Business Source Letter Recycled Classification Folder
8 1/2" x 11" - 2" Expansion - 2" Fastener Capacity - 2 Divider - 18 pt. - 10% Recycled - 10 / Box
Product Code: BSN17223
Product Unit: BX10
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 17223 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | 6-Part Manila Classification Folders |
| Marketing Information | Classification folders are made entirely of 18 point manila stock. Two 2" capacity fasteners on front and back panels and two dividers with fasteners create six separate filing surfaces for your letter-size documents. Gussets provide 2" expansion. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | Classification Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Fastener Location |
|
| Fastener Capacity | 2" |
| Number of Dividers | 2 |
| Folder Thickness | 18 pt. |
| Features |
|
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: NAT01056Available Next Business Day
-
Product Code: NAT01057Available Next Business Day
-
Product Code: NAT01058Available Next Business Day
-
Product Code: PFX17174Available Next Business Day
-
Product Code: PFX23214Available Next Business Day
-
Product Code: PFX23224Available Next Business Day
-
Product Code: UNV10270Available Next Business Day