- Self-adhesive flap creates tight seal without moisture
- Security tint keeps confidential items private
- Wove finish creates distinguished style for use in professional settings
- 24 lb. stock stays strong during shipping
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
<
>
Business Source No. 10 Peel-to-seal Security Envelopes
Business - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
Product Code: BSN99714
Product Unit: BX100
Available Next Business Day
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 99714 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 10 Peel-to-seal Security Envelopes |
| Marketing Information | Peel-to-seal envelopes feature a self-adhesive flap to create a tight seal without requiring any moisture. Distinctive security tint keeps your confidential items hidden from view for secure shipments. White wove finish creates a crisp, distinguished appearance for use in any professional setting. 24 lb. stock adds rigidity to the envelopes to stay strong during shipping. Envelopes are perfect for businesses, schools, personal use and more. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN04644Available Next Business Day
-
Product Code: BSN04645Available Next Business Day
-
Product Code: BSN99713Available Next Business Day
-
Product Code: QUA69022Available Next Business Day
-
Product Code: QUA90120Available Next Business Day
-
Product Code: UNV36004Currently out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: BSN04424Available Next Business Day
-
Product Code: BSN04426Available Next Business Day
-
Product Code: BSN04546Available Next Business Day
-
Product Code: BSN04648Available Next Business Day
-
Product Code: QUA38390Available Next Business Day
-
Product Code: QUA41415RAvailable Next Business Day
-
Product Code: QUA41865Available Next Business Day
-
Product Code: QUA44534Available Next Business Day
-
Product Code: QUA44834Available Next Business Day
-
Product Code: QUA54301Currently out of Stock