- Security tint keeps information hidden from view for added privacy
- Self-sealing adhesive creates instant bond without moisture
- Perfect for sending checks, invoices, statements and more
1+
<
>
Business Source No. 9 Double Window Invoice Envelopes
Double Window - #9 - 8 7/8" Width x 3 7/8" Length - 24 lb - Self-sealing - White - 500 / Box
Product Code: BSN36681
Product Unit: BX500
Available Next Business Day
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36681 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 9 Double Window Invoice Envelopes |
| Marketing Information | No. 9 invoice envelopes offer double windows for return address and mailing address. Compatible with most standard 8-1/2" x 11" computer-generated invoices and statements. Top window (1-3/16" x 3-1/2") is positioned 3/8" from left and 2" from the bottom of the envelope. Bottom window (1" x 4") is 3/8" from the left and 1/2" from the bottom. Poly windows and inside tint deliver privacy of contents. Self-sealing design makes them quick and easy to close. 24 lb. envelopes require no moisture to seal. Unique double flap design keeps the gum from sticking before use. Simply raise the lower flap and press. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Double Window |
| Mailer/Envelope Classification | #9 |
| Mailer/Envelope Width | 8 7/8" |
| Mailer/Envelope Length | 3 7/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Window Location |
|
| Window Height | 1" |
| Window Width | 4" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN04426Available Next Business Day
-
Product Code: BSN42121Currently out of Stock
-
Product Code: QUA37910Available Next Business Day
-
Product Code: QUA41965Available Next Business Day
-
Product Code: QUA44782Available Next Business Day
-
Product Code: QUA54301Currently out of Stock
-
Product Code: QUA93336Available Next Business Day
-
Product Code: QUA93338Available Next Business Day
-
Product Code: UNV35264Currently out of Stock
-
Product Code: UNV35267Available Next Business Day