- Redi-strip closure seals instantly without any moisture
- Wove finish creates distinguished style for use in professional settings
- 24 lb. stock stays strong during shipping
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
<
>
Business Source Peel-To-Seal Envelopes
Multipurpose - 3 5/8" Width x 6 1/2" Length - 24 lb - White - Wove - 100 / Box
Product Code: BSN99712
Product Unit: BX100
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 99712 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Peel-To-Seal Envelopes |
| Marketing Information | White wove envelopes feature Redi-strip closures to provide an instant seal without using any moisture. White wove finish creates a crisp, distinguished appearance for use in any professional setting. 24 lb. stock adds rigidity to the envelopes to stay strong during shipping. Envelopes are perfect for businesses, schools, personal use and more. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Multipurpose |
| Mailer/Envelope Width | 3 5/8" |
| Mailer/Envelope Length | 6 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Features | Moisture Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN04424Available Next Business Day
-
Product Code: QUA38197Available Next Business Day
-
Product Code: QUA38390Available Next Business Day
-
Product Code: QUA41415RAvailable Next Business Day
-
Product Code: QUA41865Available Next Business Day
-
Product Code: QUA54301Currently out of Stock
-
Product Code: UNV35262Available Next Business Day
-
Product Code: UNV35264Currently out of Stock
-
Product Code: UNV35268Available Next Business Day
-
Product Code: UNV35270Currently out of Stock