- Self-adhesive flap creates instant seal without moisture
- Sturdy, 24 lb. stock withstands abuse during transit
- Cost-efficient design keeps shipping costs to a minimum
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
<
>
Business Source Plain Peel/Seal Business Envelopes
Business - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 500 / Box
Product Code: BSN04646
Product Unit: BX500
Available Next Business Day
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04646 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Plain Peel/Seal Business Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 business envelopes require no moisture to seal. Simply peel back strip and fold closed. Protective strip keeps adhesive free from dust. No. 10 envelopes are made of 24 lb. white wove stock. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Printed Design/Pattern/Texture | Plain |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN04426Available Next Business Day
-
Product Code: BSN04546Available Next Business Day
-
Product Code: BSN36675Available Next Business Day
-
Product Code: BSN42115Available Next Business Day
-
Product Code: QUA38197Available Next Business Day
-
Product Code: QUA41865Available Next Business Day
-
Product Code: QUA44834Available Next Business Day
-
Product Code: QUA54301Currently out of Stock
-
Product Code: UNV35264Currently out of Stock
-
Product Code: UNV35268Available Next Business Day