- Disappears on paper and won't show on copies
- Resists splitting, tearing and is easy to handle and apply
- Comes off roll smoothly and cuts easily
- Can also be written upon
- Overall dimensions: 3/4"W x 1000"L; 12 / Pack
3+
<
>
Business Source Premium Invisible Tape Value Pack
27.78 yd Length x 0.75" Width - 1" Core - Clear - For Multipurpose, Splicing, Mending, Holding - 12 / Pack
Product Code: BSN32953
Product Unit: PK12
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: HAM104604Available Next Business Day
-
Product Code: HAM105015Available Next Business Day
-
Product Code: HAM86700Available Next Business Day
-
Product Code: HERH6644TKRC1Available Next Business Day
-
Product Code: MMM6228SSANAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM65418CPAvailable Next Business Day
-
Product Code: SUG90585Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 32953 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Premium Invisible Tape Value Pack |
| Marketing Information | Premium invisible tape is ideal for mending, splicing and holding. Tape accepts writing of ink, pencil and marker. 1" core design fits in most desk dispensers. Tape is practically invisible on most surfaces. Tape is photo-safe. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Invisible Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.75" |
| Tape Length | 27.78 yd |
| Core Diameter | 1" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Weight (Approximate) | 1.15 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
Compatible with Fellowes Office Suites Desktop Tape Dispenser |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: MMM600723PKAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM81011296Available Next Business Day
-
Product Code: MMM81011296PKAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM81012592Available Next Business Day
-
Product Code: MMM810723PKAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM810723PKBDAvailable Next Business Day