- High elasticity offers 700% stretch to secure wide variety of materials
- Durable material varies 30% after stretching for reusable performance
- High-quality construction stays strong to provide consistent hold
- Perfect for daily use and industrial applications
<
>
Business Source Quality Rubber Bands
Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Sustainable - Rubber - Crepe - 200 / Pack
Product Code: BSN15729
Product Unit: PK200
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE17034Available Next Business Day
-
Product Code: AVE17044Available Next Business Day
-
Product Code: AVE73802Available Next Business Day
-
Product Code: GJO22800Available Next Business Day
-
Product Code: GJO2506008Available Next Business Day
-
Product Code: GJO2510012Available Next Business Day
-
Product Code: HERN4828EWRC1Available Next Business Day
-
Product Code: ICX94190065Available Next Business Day
-
Product Code: NES30212Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 15729 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Quality Rubber Bands |
| Marketing Information | Rubber bands are designed for everyday use and industrial applications. Bands contain 55 percent rubber and some latex, offering 700 percent stretch. Rubber bands only vary 30 percent after being stretched. Rubber bands are sustainable. |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #117B |
| Pack Weight | 1 lb |
| Features | Sustainable |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Crepe |
| Product Material | Rubber |
| Width | 0.1" |
| Length | 7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Thailand |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: ALL00699Available Next Business Day
-
Product Code: ALL07818Available Next Business Day
-
Product Code: ALL07825Available Next Business Day
-
Product Code: ALL21405Available Next Business Day
-
Product Code: ALL25405Available Next Business Day
-
Product Code: ALL27075Available Next Business Day
-
Product Code: ALL27405Available Next Business Day
-
Product Code: ALL37176Available Next Business Day
-
Product Code: BSN15727Available Next Business Day