- Require no moisture to seal; simply peel back strip and fold closed
- Protective strip keeps adhesive free from dust
- Security tint for privacy
<
>
Business Source Regular Tint Peel/Seal Envelopes
Business - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 500 / Box
Product Code: BSN36682
Product Unit: BX500
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: ACM13151Available Next Business Day
-
Product Code: AVE27351Available Next Business Day
-
Product Code: BSN01604Available Next Business Day
-
Product Code: BSN36551Available Next Business Day
-
Product Code: BSN65638Available Next Business Day
-
Product Code: BSN65639Available Next Business Day
-
Product Code: HAM104604Available Next Business Day
-
Product Code: NATSP17228Available Next Business Day
-
Product Code: PQP405000Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36682 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Regular Tint Peel/Seal Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 business envelopes require no moisture to seal. Simply peel back strip and fold closed. Protective strip keeps adhesive free from dust. No. 10 envelopes are made of 24 lb. white wove stock and are security-tinted. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN04426Available Next Business Day
-
Product Code: BSN36665Available Next Business Day
-
Product Code: BSN36666Available Next Business Day
-
Product Code: BSN36667Available Next Business Day
-
Product Code: BSN42121Currently out of Stock
-
Product Code: QUA37910Available Next Business Day
-
Product Code: QUA43762Available Next Business Day
-
Product Code: QUA44782Available Next Business Day
-
Product Code: UNV35264Currently out of Stock
-
Product Code: UNV35267Available Next Business Day