- Easy way to organize and decorate
- Rearrange as often as you like; easy to apply, easy to reposition without surface damage
- Works on a variety of surfaces
- Capacity per hook: 3 lb.
<
>
Command Hook Trial Pack - Medium
3 lb (1.36 kg) Capacity - 3.1" Height x 1.1" Width x 3.1" Length - for Paint, Wood, Tile - Plastic - White - 1 Carton
Product Code: MMM17081CABPK
Product Unit: CT1
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17081CABPK |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Hook Trial Pack - Medium |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Designer Hooks in a convenient Cabinet Pack are fast and easy to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more yet comes off, leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Weight Capacity | 3 lb (1.36 kg) |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Height | 3.1" |
| Width | 1.1" |
| Depth | 1.9" |
| Length | 3.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: ABAPMMAG2MAvailable Next Business Day
-
Product Code: ABAPMMAG2MCTAvailable Next Business Day
-
Product Code: AVT91031Available Next Business Day
-
Product Code: HONHAECBHDWCurrently out of Stock
-
Product Code: LRNLER2694Available Next Business Day
-
Product Code: MMM17065S35NAAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM17083S16NAAvailable Next Business Day