- Durable surface protects floors from damage
- Whimsical shapes and colors brighten any room
- Perfect for homes, offices, classrooms and more
- For use on hard floors and flat pile carpets up to 1/4"
6+
<
>
Deflecto FashionMat Lazy Daisies Chair Mat
Home, Office, Classroom, Hard Floor, Pile Carpet, Dorm Room - 40" Length x 35" Width x 0.050" Thickness - Rectangular - Lazy Daisies - Vinyl - Multicolor - 1 Carton
Product Code: DEFCM3540LD
Product Unit: CT1
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | CM3540LD |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Line | FashionMat |
| Product Name | FashionMat Lazy Daisies Chair Mat |
| Marketing Information | The FashionMat Lazy Daisies Chairmat features whimsical shapes and colors to let your imagination run wild. Brighten your happy place with this cheerful look that can stand up to spills and accidents. Protective, easy-glide mat made of printed laminate vinyl is perfect for home, office, classroom and dorm use. Phthalate-free chairmat is designed for hard floors and flat-pile carpets up to 1/4" thick. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Chair Mat |
Product Information
| Mat Width | 35" |
| Mat Length | 40" |
| Mat Thickness | 0.050" |
| Shape | Rectangular |
| Printed Design/Pattern/Texture | Lazy Daisies |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color | Multicolor |
| Product Material | Vinyl |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Home, Office, Classroom, Hard Floor, Pile Carpet, Dorm Room - 40" Length x 35" Width x 0.050" Thickness - Rectangular - Lazy Daisies - Vinyl - Multicolor - 1 Carton
People who bought this also bought
-
Product Code: DEFCM11242BLKAvailable Next Business Day
-
Product Code: DEFCM11442FBLKCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM21242BLKAvailable Next Business Day
-
Product Code: DEFCM21442FBLKCurrently out of Stock
-
Product Code: ESR120321Available Next Business Day
-
Product Code: ESR122371Available Next Business Day
-
Product Code: ESR128371Available Next Business Day
-
Product Code: ESR141052Available Next Business Day
-
Product Code: LLR69160Currently out of Stock
-
Product Code: LLR82821Available Next Business Day
Alternative Products
-
Product Code: DEFCM1K112OCBAvailable Next Business Day
-
Product Code: DEFCM1K142OCBCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM1K232OCBAvailable Next Business Day
-
Product Code: DEFCM1K442FOCBAvailable Next Business Day
-
Product Code: DEFCM2G112OCBAvailable Next Business Day
-
Product Code: DEFCM2G142OCBAvailable Next Business Day
-
Product Code: DEFCM2G442FOCBAvailable Next Business Day
-
Product Code: FLRNCCMFLBS0002Available Next Business Day
-
Product Code: FLRNRCMFLBG0004Available Next Business Day