- Oversized to hold multitude of supplies
- Divided compartment to keep organized
- Made from 30% recycled material
3+
<
>
Deflecto Sustainable Office Recycled Large Pencil Cup
5.6" Height x 4.4" Width x 4.4" Length - Black - 1 Each
Product Code: DEF34204
Product Unit: Each
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM609ASTAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN3214LBAvailable Next Business Day
-
Product Code: PENC505HBBXAvailable Next Business Day
-
Product Code: PFX40523Available Next Business Day
-
Product Code: SWI66404Available Next Business Day
-
Product Code: XST1650Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 34204 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Line | Sustainable Office |
| Product Name | Sustainable Office Recycled Large Pencil Cup |
| Marketing Information | Simple. Smart. Sturdy. This environmentally responsible, recycled plastic pencil cup keeps your writing tools handy for use. Ideal for use on desk, shelf or work area, this large pencil cup includes three compartments for pens, pencils and other supplies, such as rulers and scissors. Angled front allows easy visibility and retrieval. Pencil cup is fully recyclable. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Pen/Pencil Holder |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 5.6" |
| Width | 4.4" |
| Length | 4.4" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
5.6" Height x 4.4" Width x 4.4" Length - Black - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.