- Long-lasting, reliable power source for high-drain devices
- Holds power for up to 7 years in storage
- Use in medical devices, cameras and more
- No added mercury
- Industrial-grade
<
>
Energizer Industrial Battery
For Vending Machine, Office, Classroom, Electronics, Construction - AAA - 1 / Pack
Product Code: EVEEN92
Product Unit: BX24
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: ACM13151Available Next Business Day
-
Product Code: AVE27351Available Next Business Day
-
Product Code: BRTTZE241Available Next Business Day
-
Product Code: MMM6200341296Available Next Business Day
-
Product Code: MMM65412SSCYAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM65418CPAvailable Next Business Day
-
Product Code: PENBL107AAvailable Next Business Day
-
Product Code: SUG90585Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EN92 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial Battery |
| Marketing Information | Industrial Alkaline AAA Battery offers an economical, high rate source of portable power for today's devices that require heavy current or continuous use. Each battery provides four to nine times more energy than similar sized carbon zinc batteries. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AAA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
Physical Characteristics
| Height | 1.8" |
| Width | 0.4" |
| Depth | 0.4" |
| Weight (Approximate) | 0.38 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shelf Life: 7 years at 21°C |
| Recycled | No |
| Country of Origin | Singapore |