- Be safe and seen with high-visibility color
- Basic level of protection for work
- Effortlessly wear with hook-and-loop closures
- Lightweight material doesn't hinder movement
<
>
Ergodyne 8010HL Non-Certified Economy Vest
Hook & Loop Closure - Polyester Mesh - Lime - 1 Each
Product Code: EGO20020
Product Unit: Each
Non-Returnable Product
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 20020 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Brand Name | Ergodyne |
| Product Line | GloWear |
| Product Series | 8010HL |
| Product Model | 8010HL |
| Product Name | 8010HL Non-Certified Economy Vest |
| Marketing Information | Economy-sized 8010HL Non-Certified Hi-Vis Safety Vest provides basic protection in poor light conditions. Fluorescent colors enhance visibility in difficult working conditions. Lightweight, mesh fabric exemplifies the vest's breathability and doesn't restrain your movements. Easily take on and off with hook-and-loop closures located on either side of the vest. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Safety Vest |
Product Information
| Closure | Hook & Loop |
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Polyester Mesh |
| Height | 15.3" |
| Width | 1" |
| Length | 10.3" |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | Indonesia |
Description
Hook & Loop Closure - Polyester Mesh - Lime - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: EGO20987Currently out of Stock
-
Product Code: EGO23033Currently out of Stock
-
Product Code: EGO23035Currently out of Stock
-
Product Code: EGO23037Currently out of Stock
-
Product Code: EGO23045Currently out of Stock
-
Product Code: EGO24504Currently out of Stock
-
Product Code: EGO24505Currently out of Stock
-
Product Code: EGO24526Currently out of Stock
-
Product Code: EGO24529Currently out of Stock
-
Product Code: EGO24532Currently out of Stock