- Versatile plastic comb binding gives a professional appearance to bound reports and presentations
- Use combs with any standard, 19-ring, comb-binding system
- Binds 90 sheets on a 1/2" comb
- White
- 100 / Pack
<
>
Fellowes 19-ring Plastic Comb Binding
0.5" Height x 10.8" Width x 0.5" Depth - 0.50" Maximum Capacity - 90 x Sheet Capacity - For Letter 8 1/2" x 11" Sheet - White - Plastic - 100 / Pack
Product Code: FEL52372
Product Unit: PK100
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 52372 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Name | 19-ring Plastic Comb Binding |
| Marketing Information |
Versatile plastic comb binding gives a professional appearance to bound reports and presentations. Use plastic combs with any standard, 19-ring, comb-binding system. 1/2" comb diameter accommodates 56 to 90 sheets. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Binding Comb |
Product Information
| Media Capacity | 90 |
| Media Type | Sheet |
| Media Size Capacity | 0.50" |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Application/Usage | Binding |
Physical Characteristics
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Height | 0.5" |
| Width | 10.8" |
| Depth | 0.5" |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Use with Fellowes or any standard 19-ring comb-binding system |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: FEL52089Available Next Business Day
-
Product Code: FEL52311Available Next Business Day
-
Product Code: FEL5242501Available Next Business Day
-
Product Code: GBC2515660Available Next Business Day
-
Product Code: GBC4000068Available Next Business Day
-
Product Code: MEA4000134Available Next Business Day
Alternative Products
-
Product Code: FEL52066Available Next Business Day
-
Product Code: FEL52383Available Next Business Day
-
Product Code: GBC4000104Available Next Business Day
-
Product Code: GBC4000118Available Next Business Day
-
Product Code: GBC4200010Available Next Business Day
-
Product Code: GBC4200022Available Next Business Day
-
Product Code: MEA4000137Currently out of Stock