- Designer-style, oversize binding covers are made of premium, heavyweight, polypropylene material
- Unpunched to adapt to most binding systems (not for use with thermal binding systems)
- Opaque Black
- Size: 8-3/4" x 11-1/4" round corners
- 25 / Pack
1+
<
>
Fellowes Futura Oversized Presentation Covers
11.3" Height x 8.8" Width x 0.1" Depth - For 8 3/4" x 11 1/4" Sheet - Black - Polypropylene - 25 / Pack
Product Code: FEL5224701
Product Unit: PK25
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5224701 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Futura |
| Product Name | Futura Oversized Presentation Covers |
| Marketing Information |
Futura Binding Covers are made of premium, heavyweight, polypropylene material. Do not use with thermal binding systems. Oversized covers are unpunched to adapt to other binding systems. |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Type | Binding Cover |
Product Information
| Sheet Size | 8 3/4" Width x 11 1/4" Length |
| Application/Usage | Binding |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Product Material | Polypropylene |
| Height | 11.3" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 0.1" |
| Weight (Approximate) | 0.64 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: FEL52115Available Next Business Day
-
Product Code: FEL52136Available Next Business Day
-
Product Code: FEL52145Available Next Business Day
-
Product Code: FEL52146Available Next Business Day
-
Product Code: FEL5224301Available Next Business Day
-
Product Code: FEL5224901Available Next Business Day
-
Product Code: FEL5293401Available Next Business Day
-
Product Code: SOU41SMAvailable Next Business Day
Alternative Products
-
Product Code: FEL5204303Available Next Business Day
-
Product Code: FEL5217001Available Next Business Day
-
Product Code: FEL5224901Available Next Business Day
-
Product Code: FEL5242501Available Next Business Day
-
Product Code: FEL5293701Available Next Business Day
-
Product Code: GBC2000036Available Next Business Day
-
Product Code: GBC2000041Available Next Business Day
-
Product Code: GBC2020024Available Next Business Day
-
Product Code: GBC2020025Available Next Business Day
-
Product Code: GBC25818Available Next Business Day