- Protection that lives on - treated with Microban antimicrobial technology to help prevent bacteria and works 24/7 for an added level of product protection
- Jam-free stapling to ensure successful stapling every time
- Built to last - premium metal construction
- Use for tacking and pinning - open easily for tacking materials to bulletin boards or rotate the anvil for temporary pinning
- Low-staple indicator so you can quickly see when staples are running low
3+
<
>
Fellowes LX820 Classic Office/Desktop Stapler
Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Black - 1 Each
Product Code: FEL5010101
Product Unit: Each
Non-Returnable Product
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGG400H00Currently out of Stock
-
Product Code: AAGK150Available Next Business Day
-
Product Code: ALL24145Available Next Business Day
-
Product Code: BRTTZE231GAvailable Next Business Day
-
Product Code: HOD1646Available Next Business Day
-
Product Code: OIC99852Available Next Business Day
-
Product Code: SMD64135Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5010101 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Classic |
| Product Model | LX820 |
| Product Name | LX820 Classic Office/Desktop Stapler |
| Marketing Information | With Microban antimicrobial technology, jam-free performance and easy tacking, the LX820 Classic Stapler is the stapler everyone will want to borrow. It is treated with Microban antimicrobial technology to help prevent bacteria and works 24/7 for an added level of product protection. Smooth, jam-free performance ensures successful stapling every time. Stapler fastens up to 20 sheets at a time with 1/4" staples (not included) and delivers a standard clinch. It opens easily for tacking materials to bulletin boards, or rotate the anvil for temporary pinning. Perfect for home or office, it is built to last and made of premium metal. Stapler holds full strip of staples and features a low-staple indicator. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Stapler Type | Full Strip |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 2.1" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 6.5" |
| Weight (Approximate) | 7.04 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.