- Heavy-duty polycarbonate for users up to 500 lb.
- Incredibly durable; polycarbonate material will not crack, curl, dimple or small in normal use
- Eco-friendly with 50% of manufacturing site's energy coming from on-site and external renewable sources
- Versatile design protects both hard floors and all pile carpets; Limited Lifetime Warranty
- Product size: Rectangular 46" x 60"
4+
<
>
Floortex Cleartex Megamat Extra Thick Chair Mat for Hard Floors & Carpets - 46" x 60"
Home, Workstation, Hard Floor, Carpet, Office - 60" Length x 46" Width x 0.200" Depth x 0.200" Thickness - Rectangular - Polycarbonate - Clear - 1 Each - TAA Compliant
Product Code: FLRM121525ER
Product Unit: Each
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Floortex |
| Manufacturer Part Number | M121525ER |
| Manufacturer Website Address | http://www.floortex.com |
| Brand Name | Floortex |
| Product Line | Cleartex Megamat |
| Product Name | Cleartex Megamat Extra Thick Chair Mat for Hard Floors & Carpets - 46" x 60" |
| Marketing Information | Cleartex Megamat Heavy-duty Chairmat is designed for users up to 500 lb. including chair weight. It is made from Original Floortex Polycarbonate for the ultimate in durability and performance. Transparent finish of the rectangular mat allows the natural beauty of hard floors or carpets to shine through while protecting surface from damaging wear and tear caused by chair casters. Polycarbonate material will not crack, curl, dimple or smell in normal use. 100 percent recycled chairmat is manufactured using up to 30 percent renewable energy. Smooth back is ideal for use on both hard floor and all pile carpet applications. Mat is Green Guard Indoor Air Quality Certified. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
Product Information
| Mat Width | 46" |
| Mat Depth | 0.200" |
| Mat Length | 60" |
| Mat Thickness | 0.200" |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polycarbonate |
| Weight (Approximate) | 22.10 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| TAA Compliant | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: DEFCM11142PCCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM21242PCCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM21442FPCCurrently out of Stock
-
Product Code: FLR1213420ERAAvailable Next Business Day
-
Product Code: LLR69707Currently out of Stock
-
Product Code: LLR69708Available Next Business Day
Alternative Products
-
Product Code: DEFCM1K112OCBAvailable Next Business Day
-
Product Code: DEFCM1K142OCBCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM1K232OCBAvailable Next Business Day
-
Product Code: DEFCM1K442FOCBAvailable Next Business Day
-
Product Code: DEFCM2G112OCBAvailable Next Business Day
-
Product Code: DEFCM2G142OCBAvailable Next Business Day
-
Product Code: DEFCM2G442FOCBAvailable Next Business Day
-
Product Code: FLRNCCMFLBS0002Available Next Business Day
-
Product Code: FLRNRCMFLBG0004Available Next Business Day