- High-capacity construction minimizes labor costs for cost-effective use
- Durable material provides consistent performance for peace of mind
- Contemporary style fits perfectly into variety of market segments
- Designed for use with 8" diameter roll towels (sold separately)
<
>
Georgia-Pacific Push Paddle Paper Towel Dispenser
Roll Dispenser - 14.3" Height x 12.8" Width x 10.5" Depth - Black - Hygienic, Durable, See Through Window - 1 Carton
Product Code: GPC54338A
Product Unit: CT1
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Manufacturer Part Number | 54338A |
| Manufacturer Website Address | http://www.gp.com |
| Brand Name | Georgia-Pacific |
| Product Name | Push Paddle Paper Towel Dispenser |
| Marketing Information | Put the simple, clean performance of the hygienic, push-paddle towel dispenser to work for you. The push-paddle design allows hands-free dispensing that helps reduce the risk of cross-contamination. This high-capacity dispenser, which holds an 8" diameter roll, will cut down on labor costs and help maintain user satisfaction. Dispenser meets ADA guidelines when properly installed, giving you peace of mind while enjoying reliable, consistent performance. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
Product Information
| Dispenser Type | Roll |
| Sheet Width Supported | 12.50" |
| Sheet Length Supported | 10.60" |
| Roll Diameter Supported | 8" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 14.3" |
| Width | 12.8" |
| Depth | 10.5" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | ADA |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Roll Dispenser - 14.3" Height x 12.8" Width x 10.5" Depth - Black - Hygienic, Durable, See Through Window - 1 Carton
People who bought this also bought
Accessories
-
Product Code: GPC26100Available Next Business Day
-
Product Code: GPC26301Available Next Business Day
-
Product Code: GPC26401Available Next Business Day
-
Product Code: GPC26601Available Next Business Day
-
Product Code: GPC28000Available Next Business Day
-
Product Code: GPC28706Available Next Business Day