- Part of the Lorell Essentials Series
- Provides convenient storage
- High-quality, Walnut laminate for long-lasting use
- Contemporary design is perfect for a variety of room styles
- Shelf adjusts for easy storage customization
<
>
Lorell Essentials Series 2-Door Storage Cabinet
36" Width x 22.5" Depth x 29.5" Height - Glide, Lockable - Walnut - Laminate - Metal
Product Code: LLR69999
Product Unit: Each
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: BOS30455Available Next Business Day
-
Product Code: BSN36551Available Next Business Day
-
Product Code: PIL31020Available Next Business Day
-
Product Code: PIL31021Available Next Business Day
-
Product Code: SAN1921061AAvailable Next Business Day
-
Product Code: SAN1921559Available Next Business Day
-
Product Code: SAN33861PPCurrently out of Stock
-
Product Code: UBC63720Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69999 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Series | Essentials |
| Product Name | Essentials Series 2-Door Storage Cabinet |
| Marketing Information | Two-door storage cabinet is part of the Lorell Essentials Series Laminate Furniture. The Essentials Series offers high-quality laminate construction and a contemporary design. Top, side and adjustable shelf panels are made of 25mm melamine-faced chipboard. Other panels are made of 18mm melamine-faced chipboard. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Cabinet |
Product Information
| Finishing | Laminate |
| Application/Usage | Office |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Walnut |
| Product Material | Metal |
| Material Details |
|
| Height | 29.5" |
| Width | 36" |
| Depth | 22.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.