- Part of the versatile, Invent Training Table Base Collection
- Flexible, T-leg design for use with tabletops up to 72" wide (not included)
- Glides and casters included; top plate on base firmly attaches up to 72" tabletops (not included)
- Cable-routing channel on modesty panel; stiffeners reinforce tops
- Limited 5-Year Warranty
<
>
Lorell Invent Training Table Components
Silver T-shaped Base - 2 Legs - 28.50" Height x 5" Width x 22" Depth - Training - Assembly Required - 2 / Set
Product Code: LLR60802
Product Unit: ST2
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60802 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | Invent |
| Product Name | Invent Training Table Components |
| Marketing Information | Invent Training Room T-Leg Base offers dependable support for tabletops (not included) up to 72" wide using a compatible stiffener bar (not included). Sturdy, 5"x 8" top plate on the base firmly attaches your top. For versatile use, this set of two legs comes with four glides and four casters (two locking). Add a modesty panel (not included) for privacy. |
| Packaged Quantity | 2 / Set |
| Product Type | Table Base |
Product Information
| Base Style | T-shaped |
| Number of Legs | 2 |
| Number of Casters | 4 |
| Caster Type | Locking Casters |
| Application/Usage | Training |
| Base Color/Finish | Silver |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 28.50" |
| Width | 5" |
| Depth | 22" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR18257Available Next Business Day
-
Product Code: LLR60800Available Next Business Day
-
Product Code: LLR60801Available Next Business Day
-
Product Code: LLR60803Available Next Business Day
-
Product Code: LLR60804Available Next Business Day
-
Product Code: LLR60805Available Next Business Day
-
Product Code: LLR69589Available Next Business Day
Alternative Products
-
Product Code: HONBTX42LPR8Currently out of Stock
-
Product Code: HONHBTTD30Available Next Business Day
-
Product Code: HONHBTTD42Available Next Business Day
-
Product Code: LLR25930Available Next Business Day
-
Product Code: LLR25931Available Next Business Day
-
Product Code: LLR25970Available Next Business Day
-
Product Code: LLR25971Available Next Business Day
-
Product Code: SCTRS2T24Currently out of Stock
-
Product Code: SCTRS2T24C2Currently out of Stock
-
Product Code: SCTRSFT2C24CCurrently out of Stock