- Molded seat and back offer comfortable seating throughout entire day
- Durable shellback and seat base provide clean, smooth lines
- Adjustable back gives support where you need it
- Adjustable footring accommodates most users
- Pneumatic seat-height adjustment allows enjoyable seating at various desks
<
>
Lorell Millenia Series Adjustable Task Stool with Back
Blue Seat Color - Blue - 1 Each
Product Code: LLR80010
Product Unit: Each
Select Product Options:
Seat Color: Blue
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 80010 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Series | Millenia |
| Product Name | Millenia Series Adjustable Task Stool with Back |
| Marketing Information | Adjustable Millenia Task Stool offers molded seat and back to allow comfortable, all-day use. Durable shellback and seat base provide clean smooth lines. Adjustable back gives support where you need it. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 22" to 32" , adjustable back height, adjustable seat depth and 360-degree swivel. 19" diameter chrome footring is height-adjustable. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Drafting Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Color | Blue |
| Minimum Seat Height | 22" |
| Maximum Seat Height | 32" |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Swivel | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Height | 50.5" |
| Width | 24" |
| Depth | 24" |
Miscellaneous
| Additional Information | Foot Ring: 19" Diameter |
| Certifications & Standards |
ANSI/BIFMA |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.