- Porcelain surface maintains bright appearance through frequent use
- Magnetic design provides damage-free display options
- 4-corner mounting system allows easy display vertically or horizontally
- Pen tray keeps writing utensils readily available
- Perfect for use in classrooms, offices, meeting rooms and more
7+
<
>
MasterVision Ayda Porcelain Dry Erase Board
36" (3 ft) Width x 24" (2 ft) Height - White Porcelain Surface - Aluminum Frame - Rectangle - Horizontal/Vertical - Magnetic - 1 Each
Product Code: BVCCR06999214
Product Unit: Each
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: ASH78003Available Next Business Day
-
Product Code: BSN65258Available Next Business Day
-
Product Code: BSN65780Available Next Business Day
-
Product Code: PAP8430152Available Next Business Day
-
Product Code: QRT27EAvailable Next Business Day
-
Product Code: SPR82121Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Bi-silque S.A |
| Manufacturer Part Number | CR06999214 |
| Manufacturer Website Address | http://www.bisilque.com |
| Brand Name | MasterVision |
| Product Line | Ayda |
| Product Name | Ayda Porcelain Dry Erase Board |
| Marketing Information | Dry-erase board features a porcelain surface that resists staining, ghosting and scratching to keep its bright, high-quality appearance through years of frequent use. Magnetic backing allows you to instantly post messages or attach your magnetic accessories. Four-corner mounting system can be positioned either vertically or horizontally to provide versatility when reconfiguring an office or where wall space is limited. Adjustable pen tray offers a convenient way to keep your writing utensils within quick reach. 24" x 36" dry-erase board is perfect for classrooms, offices, training environments, meeting rooms and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 24" (2 ft) |
| Board Width | 36" (3 ft) |
| Board Thickness | 0.50" |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Porcelain |
| Frame Color | Aluminum |
| Shape | Rectangle |
| Mount Type | Wall Mount |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Application/Usage |
|
| Magnetic | Yes |
| Features |
|
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Portugal |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
36" (3 ft) Width x 24" (2 ft) Height - White Porcelain Surface - Aluminum Frame - Rectangle - Horizontal/Vertical - Magnetic - 1 Each
Alternative Products
-
Product Code: QRTG24836WAvailable Next Business Day
-
Product Code: QRTG27248WAvailable Next Business Day
-
Product Code: QRTG29648WAvailable Next Business Day
-
Product Code: QRTG4836FCurrently out of Stock
-
Product Code: QRTG4836WAvailable Next Business Day
-
Product Code: QRTG7248FAvailable Next Business Day
-
Product Code: QRTG7248WAvailable Next Business Day
-
Product Code: QRTG9648WAvailable Next Business Day
-
Product Code: QRTQ25F03IMWAvailable Next Business Day
-
Product Code: QRTQ25F04IMWAvailable Next Business Day