- Helps track students' handwriting progress with fully, 1/2" ruled sheets
- Rulings conform to D'Nealian (1, 2 and 3) and Zaner Bloser (2) handwriting styles
- Sheets include 4-1/2" picture story space at the top to engage children's creativity and enthusiasm
- Inside front cover is printed with the alphabet; dotted midline and the skip space are 1/4"
- Colorful distinctive covers make it easy to distinguish grade level and ruling
<
>
Pacon Primary Journal Composition Book
100 Sheets - 0.50" Ruled - 4.50" Picture Story Space - 7 1/2" x 9 3/4" Sheet Size - White Paper - Yellow Cover - 1 Each
Product Code: PAC2426
Product Unit: Each
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 2426 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon |
| Product Name | Primary Journal Composition Book |
| Marketing Information | Composition book helps track students' handwriting progress with fully, 1/2" (short) ruled sheets. Colorful distinctive covers make it easy to find the grade level and ruling you are looking for. Inside front cover is printed with the alphabet. Rulings conform to D'Nealian (1, 2 and 3) and Zaner Bloser (2) handwriting styles. Sheets include a 4-1/2" picture story space at the top to engage children's creativity and enthusiasm. The dotted midline and the skip space are 1/4". Composition book contains 100 sheets or 200 pages. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 7 1/2" x 9 3/4" |
| Front Lines Space | 0.50" |
| Picture Story Space | 4.50" |
| Cover Color | Yellow |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Description
100 Sheets - 0.50" Ruled - 4.50" Picture Story Space - 7 1/2" x 9 3/4" Sheet Size - White Paper - Yellow Cover - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: MEA09554Available Next Business Day
-
Product Code: MEA09910Available Next Business Day
-
Product Code: MEA09910CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: PAC2425Available Next Business Day
-
Product Code: PAC2427Available Next Business Day
-
Product Code: PAC2428Available Next Business Day
-
Product Code: RED53010Available Next Business Day
-
Product Code: RED53110Available Next Business Day
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: MEA05510Available Next Business Day
-
Product Code: MEA06210Available Next Business Day
-
Product Code: MEA73930Available Next Business Day
-
Product Code: MEA840030Available Next Business Day
-
Product Code: TOP10385Available Next Business Day
-
Product Code: TOP10386Available Next Business Day
-
Product Code: TOP10388Available Next Business Day