- Satisfy those who expect to see PURELL Hand Sanitizer in public places - let them know you care with the PURELL ES4 Manual Hand Sanitizer Dispenser
- Ensure access where needed most with a reliable, push-style dispenser
- Uses PURELL ES4 1200 ml Hand Sanitizer refills
- Transparent refills allow teams to monitor hand sanitizer levels easily
- Refills exceed FDA Handwash requirements with 1.1 ml of product
1+
<
>
PURELL® Hand Sanitizer Dispenser
Manual - 1.27 quart Capacity - Locking Mechanism, Durable, Wall Mountable - Graphite - 1 Each
Product Code: GOJ502401
Product Unit: Each
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Gojo Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 502401 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gojo.com |
| Brand Name | PURELL® |
| Product Name | Hand Sanitizer Dispenser |
| Marketing Information | Reliable, easy to maintain, push-style dispenser. AT-A-GLANCE™ refills allows to see when refills need to be changed. LOCK OR NOT™ technology-can convert to a locking system. Holds 1.2 L Purell ES4 Hand Sanitizer refills (not included). ADA Compliant. Graphite. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Soap/Sanitizer Dispenser |
Product Information
| Operating Mode | Manual |
| Volume Capacity | 1.27 quart |
| Application/Usage | Handwash |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Graphite |
| Product Material | ABS Plastic |
| Height | 11.4" |
| Width | 4.9" |
| Length | 8.2" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
PURELL® ES4 Hand Sanitizer Refill |
| Certifications & Standards |
MWBE |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Guaranteed Reliability: We stand behind for the life of the dispenser |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: GOJ502001Available Next Business Day
-
Product Code: GOJ503001Available Next Business Day
-
Product Code: GOJ503401Available Next Business Day
-
Product Code: GPC53057Available Next Business Day
-
Product Code: GPC53058Available Next Business Day
-
Product Code: KUTDECO001BK31Currently out of Stock
-
Product Code: TRK581508Currently out of Stock
Accessories
-
Product Code: GOJ505102Available Next Business Day
-
Product Code: GOJ505302Available Next Business Day
-
Product Code: GOJ506302Currently out of Stock
-
Product Code: GOJ507702Available Next Business Day
-
Product Code: GOJ507902Available Next Business Day
-
Product Code: GOJ508502Available Next Business Day
Alternative Products
-
Product Code: GOJ412106CTCurrently out of Stock
-
Product Code: GOJ642001Available Next Business Day
-
Product Code: GOJ643001Available Next Business Day
-
Product Code: GOJ643401Available Next Business Day
-
Product Code: GOJ772401Currently out of Stock
-
Product Code: GPC53590Available Next Business Day
-
Product Code: KCC58714Currently out of Stock
-
Product Code: KCC58724Currently out of Stock
-
Product Code: KUTSS001BK31Available Next Business Day