- Perfect for holding folded documents or smaller items; great for mailing and organizing in home and office environments
- Made from 24 lb. white wove stock to add a professional touch to your personal and business mailing
- Fully gummed flaps for a secure seal that keeps contents contained
- Opens on the long side for easier inserting and retrieving contents
<
>
Quality Park 6 x 9 Booklet Envelopes with Open Side for Easy Insertion
Catalog - #6 1/2 - 6" Width x 9" Length - 24 lb - Gummed - White - 100 / Box
Product Code: QUA37113
Product Unit: BX100
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 37113 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 6 x 9 Booklet Envelopes with Open Side for Easy Insertion |
| Marketing Information | 6" x 9" booklet envelopes feature a gummed flap and durable, 24 lb. white wove stock for home or office mailing, storing and organizing. Whatever your needs, booklet envelopes are a must for keeping projects, files and mailings manageable. Envelopes open on the long side to easily insert and remove documents. Sturdy booklet envelopes are made of 24 lb. white wove stock to withstand extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance they arrive unharmed. They are perfect for folded or smaller documents. Fully gummed flap ensures a secure, permanent seal. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #6 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 6" |
| Mailer/Envelope Length | 9" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open Side |
| Features | Self-adhesive |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Catalog - #6 1/2 - 6" Width x 9" Length - 24 lb - Gummed - White - 100 / Box
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN04424Available Next Business Day
-
Product Code: BSN36662Available Next Business Day
-
Product Code: BSN36663Available Next Business Day
-
Product Code: BSN36664Available Next Business Day
-
Product Code: BSN36665Available Next Business Day
-
Product Code: BSN36666Available Next Business Day
-
Product Code: BSN36667Available Next Business Day
-
Product Code: BSN42120Available Next Business Day
-
Product Code: QUA37181Available Next Business Day
-
Product Code: QUA37682Available Next Business Day