- 6-1/2" x 9" design to fit greeting cards or other small mail
- Redi-Strip seals tight to keep contents safe - just pull and press without using moisture for a clean, instant seal
- Compatible with inkjet printers and perfect for use with address labels; not recommended for laser printers
- Elegant, 28 lb. white wove material to lend a clean, professional look to mailings
- Small, economical size for pictures, small papers, invites and more
<
>
Quality Park 6-1/2 x 9-1/2 Catalog Mailing Envelopes with Redi-Strip® Self-Seal Closure
Catalog - 6 1/2" Width x 9 1/2" Length - 28 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
Product Code: QUA44334
Product Unit: BX100
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 44334 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Strip |
| Product Name | 6-1/2 x 9-1/2 Catalog Mailing Envelopes with Redi-Strip® Self-Seal Closure |
| Marketing Information | 6-1/2" x 9-1/2" catalog envelopes feature a quick, easy, Redi-Seal closure. Just peel and press for a strong, durable seal. Redi-Strip envelopes are the answer for concerns about surface germs in the workplace. Stay safe and save time with every mailing. Peelable strip protects the adhesive from dust to last longer in storage. Self-seal envelopes are compatible with inkjet printers but are not recommended for laser printers. Heavyweight, 28 lb. white wove paper is opaque and durable. Center seam adds strength to handle heavy contents. Small envelopes are perfect for unfolded, half-sheet papers or larger, folded documents. Classic, open-end construction makes a perfect, economical envelope for 6" x 8" greeting cards. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Width | 6 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Printed Design/Pattern/Texture | Plain |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Catalog - 6 1/2" Width x 9 1/2" Length - 28 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN04424Available Next Business Day
-
Product Code: BSN04426Available Next Business Day
-
Product Code: BSN04546Available Next Business Day
-
Product Code: QUA37787Available Next Business Day
-
Product Code: QUA37798Available Next Business Day
-
Product Code: QUA43317Available Next Business Day
-
Product Code: QUA43362Available Next Business Day
-
Product Code: QUA54301Currently out of Stock
-
Product Code: QUA93336Available Next Business Day
-
Product Code: QUA93338Available Next Business Day