- Perfect for storing and mailing letters, documents, catalogs, photos and other home and business mailings
- Made from durable stock for extra protection during mailing, handling and storage
- Redi-Strip closure for a clean, quick seal immediately upon contact - simply peel off adhesive strip and press to seal
- Peel-off strip protects adhesive from dust for a longer shelf life
- Holds flat or folded documents
2+
<
>
Quality Park 9 x 12 Catalog Envelopes with Redi-Strip® Closure
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Self-sealing - Kraft - Kraft - 100 / Box
Product Code: QUA44562
Product Unit: BX100
Currently out of Stock
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 44562 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Strip |
| Product Name | 9 x 12 Catalog Envelopes with Redi-Strip® Closure |
| Marketing Information | 9" x 12" catalog envelopes are made with heavyweight stock for home or office mailing, organizing and storing. They are a must for keeping projects, files and mailings manageable. 28 lb. brown Kraft stock withstands extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance that they arrive unharmed. 9" x 12" size accommodates standard-size documents without folding. Pull-off, self-seal, Redi-Strip closure saves time and makes a secure, permanent seal. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #10 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Features | Heavyweight |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Self-sealing - Kraft - Kraft - 100 / Box
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN42120Available Next Business Day
-
Product Code: NAT00857Available Next Business Day
-
Product Code: QUA37590Available Next Business Day
-
Product Code: QUA38390Available Next Business Day
-
Product Code: QUA38737Available Next Business Day
-
Product Code: QUA44762Available Next Business Day
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN04426Available Next Business Day
-
Product Code: QUA37797Available Next Business Day
-
Product Code: QUA54301Currently out of Stock
-
Product Code: QUA54416Available Next Business Day
-
Product Code: QUA93336Available Next Business Day
-
Product Code: QUA93338Available Next Business Day