- 9" x 12" size perfect for storing and mailing full-size, 8-1/2" x 11" sheets of paper
- Redi-Seal closure that doesn't require moisture to seal - simply press closed for a secure seal
- Made from heavyweight, 28 lb. brown Kraft stock for extra protection during mailing, handling and storage
- Use for letters, documents, catalogs, photos and other home and business mailings
<
>
Quality Park 9 x 12 Catalog Envelopes with Self-Seal Closure
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Self-sealing - Kraft - Kraft - 100 / Box
Product Code: QUA43567
Product Unit: BX100
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 43567 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Seal |
| Product Name | 9 x 12 Catalog Envelopes with Self-Seal Closure |
| Marketing Information | 9" x 12" catalog envelopes are made with heavyweight stock for home or office mailing, organizing and storing. They are a must for keeping projects, files and mailings manageable. Sturdy, 28 lb. brown Kraft stock withstands extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance that they arrive unharmed. 9" x 12" size accommodates standard-size documents without folding. Redi-Seal closure saves time and makes a secure, permanent seal. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #10 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Closure Side | Open End |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Self-sealing - Kraft - Kraft - 100 / Box
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN36663Available Next Business Day
-
Product Code: BSN36664Available Next Business Day
-
Product Code: BSN42123Currently out of Stock
-
Product Code: QUA43517Available Next Business Day
-
Product Code: QUA43562Available Next Business Day
-
Product Code: QUA43617Available Next Business Day
-
Catalog - #12 1/2 - 9 1/2" Width x 12 1/2" Length - 28 lb - Self-sealing - Kraft - Kraft - 250 / BoxProduct Code: QUA43662Available Next Business Day
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN04426Available Next Business Day
-
Product Code: QUA37797Available Next Business Day
-
Product Code: QUA54301Currently out of Stock
-
Product Code: QUA54416Available Next Business Day
-
Product Code: QUA93336Available Next Business Day
-
Product Code: QUA93338Available Next Business Day