- Double-prong, metal clasp and reinforced eyelets for durability and repeated use; perfect for home, office, school, interoffice or mailing
- Made from heavyweight, 28 lb. red stock for extra protection during storage and handling
- Moisture-activated seal with deep gumming on the flap to create a permanent seal
- 9" x 12" size for organizing, mailing and storing 8-1/2" x 11" flat documents to avoid creases from folding
<
>
Quality Park 9 x 12 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps
Clasp - #90 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Clasp - Red - Paper - 10 / Pack
Product Code: QUA38734
Product Unit: PK10
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 38734 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 9 x 12 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps |
| Marketing Information | 9" x 12" Heavyweight Clasp Envelopes are an excellent solution for accessible storage and filing. Whatever your home or office needs are, clasp envelopes make staying organized easier. They're perfect for projects, filing and mailing. Heavy-duty, double-prong clasp and reinforced eyelet are durable enough for repeated use. Envelopes are made of 28 lb. red stock that is great for extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance they arrive unharmed. 9" x 12" size accommodates most documents without folding. Heavy gumming keeps envelopes securely and permanently sealed when needed. |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #90 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Clasp |
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Clasp - #90 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Clasp - Red - Paper - 10 / Pack
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN04648Available Next Business Day
-
Product Code: BSN36663Available Next Business Day
-
Product Code: BSN42123Currently out of Stock
-
Product Code: QUA38090Available Next Business Day
-
Product Code: QUA43568Available Next Business Day
-
Product Code: QUA44534Available Next Business Day
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN04426Available Next Business Day
-
Product Code: BSN04546Available Next Business Day
-
Product Code: QUA37797Available Next Business Day
-
Product Code: QUA37798Available Next Business Day
-
Product Code: QUA54301Currently out of Stock
-
Product Code: QUA54416Available Next Business Day
-
Product Code: QUA63664Available Next Business Day
-
Product Code: QUA89606Currently out of Stock
-
Product Code: QUA93336Available Next Business Day
-
Product Code: QUA93338Available Next Business Day