- Easy-push button for effortless use
- Easy-to-use design for fast cartridge replacement
- Inhibits growth of bacteria and molds with BioCote
- Lockable to protect from pilferage and contamination
- Prevents unexpected runout with sight glass
<
>
SC Johnson Hand Soap 2000 Manual Dispenser
Manual - 1.06 gal Capacity - Durable, Antimicrobial, Locking Mechanism - Black - 1 Each
Product Code: SJNHVY4LDB
Product Unit: Each
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | S. C. Johnson & Son, Inc |
| Manufacturer Part Number | HVY4LDB |
| Manufacturer Website Address | http://www.scjohnson.com |
| Brand Name | SC Johnson |
| Product Name | Hand Soap 2000 Manual Dispenser |
| Marketing Information | The Cleanse Heavy Dispenser features a large, easy-push button for a simple way to dispense a controlled dose that's appropriate for the application required. Easy-to-use design allows you to quickly replace empty cartridges in seconds. Durable components withstand frequent use and provide assurance of quality and long-term cost-efficiency. Dispenser push button is exclusively protected by BioCote, a silver-based antimicrobial agent that is incorporated into the plastic components at the time of manufacture and inhibits the growth of a broad spectrum of bacteria and molds. BioCote will not wear out or rub off and is effective for the lifetime of the dispenser. Unique locking mechanism helps prevent unauthorized access, pilferage and product contamination. Sight glass indicates the level of product in the cartridge to prevent unexpected runout. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Liquid Soap Dispenser |
Product Information
| Operating Mode | Manual |
| Volume Capacity | 1.06 gal |
| Application/Usage | Hand |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 13.7" |
| Width | 7" |
| Length | 6.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Manual - 1.06 gal Capacity - Durable, Antimicrobial, Locking Mechanism - Black - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: GOJ513001Available Next Business Day
-
Product Code: GOJ513401Currently out of Stock
-
Product Code: SJN91128Available Next Business Day
-
Product Code: SJNTPB1LDSAvailable Next Business Day
-
Product Code: SJNTPW1LDSAvailable Next Business Day
-
Product Code: SJNWHB1LDSAvailable Next Business Day
Alternative Products
-
Product Code: DIA03920Available Next Business Day
-
Product Code: DIA10989Available Next Business Day
-
Product Code: GOJ653001Currently out of Stock
-
Product Code: GOJ773001Available Next Business Day
-
Product Code: GOJ773401Available Next Business Day
-
Product Code: GOJ783401Currently out of Stock
-
Product Code: SJNHVY2LDBAvailable Next Business Day
-
Product Code: SJNPRO1LDSCurrently out of Stock
-
Product Code: SJNTFDISPSTANDCurrently out of Stock
-
Product Code: ZPE600101Available Next Business Day