- 20X Stronger than Acrylic Packaging Tape - Scotch Brand's strongest clear-to-core packaging tape
- Split-resistant, burst-resistant and moisture-resistant for long-lasting performance
- Great choice for your most critical packaging tape needs
- Made in the USA, meets USPS and courier regulations for standard packages
- Clear; Size: 1.88" x 54.6 yards on a 3" core; 36 / Carton
<
>
Scotch Heavy-Duty Shipping/Packaging Tape
54.60 yd Length x 1.88" Width x 3.1 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - Rubber Resin Backing - Breakage Resistance - For Mailing, Moving, Shipping, Packing - 1 Carton
Product Code: MMM3850CS36
Product Unit: CT1
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 3850CS36 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 3850 |
| Product Name | Heavy-Duty Shipping/Packaging Tape |
| Marketing Information | Use Scotch's strongest packaging tape so even the heaviest packages can withstand rough handing. This tape offers 20 times the strength of acrylic tapes (in sheer holding adhesion power compared to acrylic tapes based on ASTM D3654) so you can seal your boxes with confidence. It seals seams with one strip and keeps boxes closed. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 54.60 yd |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 47lb/in |
| Backing Material | Rubber Resin |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage |
|
Reliability
| Durability | Breakage Resistance |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
Miscellaneous
| Additional Information |
Compatible with Scotch H-122 Handheld Tape Dispenser |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: DUC240054Available Next Business Day
-
Product Code: DUC847667Available Next Business Day
-
Product Code: IPG71676Currently out of Stock
-
Product Code: IPG84464Currently out of Stock
-
Product Code: IPGK2800Currently out of Stock
-
Product Code: IPGK7450Available Next Business Day
-
Product Code: MMM7850238GCAvailable Next Business Day
-
Product Code: UNV63120Available Next Business Day
-
Product Code: UNV7300Currently out of Stock