- High-capacity design minimizes runout, waste and maintenance times
- Easy-to-load system with no door, key or core to throw away
- Single-roll configuration for jumbo roll and stub roll
- Saves you time and reduces complaints
5+
<
>
Scott Pro Coreless Jumbo Roll Toilet Paper Dispenser
Roll Dispenser - 1 x Roll - 9.38" Roll Diameter - 9.8" Height x 14.3" Width x 6" Depth - Stainless Steel - 1 Carton
Product Code: KCC09601
Product Unit: CT1
Non-Returnable Product
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Manufacturer Part Number | 09601 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kimberly-clark.com |
| Brand Name | Scott |
| Product Line | Pro |
| Product Name | Pro Coreless Jumbo Roll Toilet Paper Dispenser |
| Marketing Information | Bathroom tissue dispenser features a high-capacity design that holds more than the equivalent of six standard commercial rolls of tissue to minimize runout, waste and maintenance times. Since it's suited to a jumbo roll with no core, it helps keep your washroom environmentally conscious. Easy-to-load system has no keys or moving parts and is 28 percent smaller than the leading jumbo roll Jr. bathroom tissue dispenser. Dispenser is designed for Cottonelle and Scott jumbo rolls and JRT junior rolls (sold separately). When installed properly, this dispenser meets the ADA Standards for Accessible Design and 28 CFR Part 36. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
Product Information
| Dispenser Type | Roll |
| Capacity | 1 x Roll |
| Sheet Width Supported | 3.80" |
| Roll Diameter Supported | 9.38" |
Physical Characteristics
| Product Material | Stainless Steel |
| Height | 9.8" |
| Width | 14.3" |
| Depth | 6" |
| Weight (Approximate) | 5 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
Suggested Mounting Height: 30" |
| Certifications & Standards |
ADA Standards for Accessible Design (When properly installed). |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: KCC09602Currently out of Stock
-
Product Code: KCC09605Currently out of Stock
-
Product Code: SJMR260XCAvailable Next Business Day
-
Product Code: SJMR260XCCTCurrently out of Stock
-
Product Code: SJMR3600TBKAvailable Next Business Day
-
Product Code: SJMR3600TBKCTAvailable Next Business Day
-
Product Code: SJMR4090TBKCurrently out of Stock