- Create a filing masterpiece with patented 3-D hanging folder tabs that are visible from the front, top and back
- No more typing tiny inserts for your hanging folder tabs
- Print color-coded labels for hanging folders or file folders
- Use your PC and printer to generate unique, wraparound color-coded labels
- Laser and inkjet printer compatible
5+
<
>
Smead Viewables Tabs with Label Protector
1.25" Tab Height x 3.50" Tab Width - 1 Box
Product Code: SMD64910
Product Unit: BX1
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 64910 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | Viewables |
| Product Name | Viewables Tabs with Label Protector |
| Marketing Information | Premium Tabs and Labels are designed for Viewables Labeling System. The set includes 100 Premium Poly 3D Tabs, 112 multipurpose labels and 112 clear label protectors so you can continue creating unique labels that attach to specially designed, patented three-sided hanging folder tabs. Read tabs from front, top or back. When used on folders with tabs in the same position, a continuous line of color is created for faster filing and retrieval. Color breaks your system into smaller sections and allows misfiled folders to stand out. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | File Tab |
Product Information
| Tab Height | 1.25" |
| Tab Width | 3.50" |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.44 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: AVE74768Available Next Business Day
-
Product Code: AVE74769Currently out of Stock
-
Product Code: AVE74867Available Next Business Day
-
Product Code: BSN42TAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN43TAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM676AYPVAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM686ALOPRYTAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM686GRDNTAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM686ROYGBAvailable Next Business Day
-
Product Code: SMD64059Available Next Business Day