- Durable dual-sided and long-lasting with scrubbing power on one side and absorbent sponge on the other side
- Removes baked-on food from pots and pans
- Easy-to-hold shape allows you to clean hard-to-reach areas
- Ideal for use in offices, daycare centers, schools, hotels, restaurants and other commercial facilities
3+
<
>
S.O.S All-Surface Scrubber Sponge
5.3" Height x 3" Width x 0.9" Depth - 3/Pack - 8 / Carton - Cellulose - Blue
Product Code: CLO91028CT
Product Unit: CT8
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Clorox Company |
| Manufacturer Part Number | 91028CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.thecloroxcompany.com |
| Brand Name | S.O.S |
| Product Name | All-Surface Scrubber Sponge |
| Marketing Information | S.O.S All Surface Scrubber Sponge is dual-sided for cleaning both heavily soiled and delicate surfaces. It's durable and long-lasting for everyday use with the scrubbing power on one side to cut through tough messes and a soft, absorbent cellulose sponge on the other to clean delicate surfaces including nonstick cookware, marble, ceramic and tile. The all-surface sponge features an easy-to-hold shape that allows you to clean hard-to-reach crevices faster and easier. This sponge is also dishwasher-safe so you can toss it in the top rack to conveniently sanitize. It is ideal for use in restaurants, cafeterias, hotels, breakrooms and other commercial facilities. Cleaning is quick and easy with S.O.S. |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
| Product Type | Scrub Sponge |
Product Information
| Quantity Per Container | 3/Pack |
| Application/Usage | Scrubbing |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Cellulose |
| Height | 5.3" |
| Width | 3" |
| Depth | 0.9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
5.3" Height x 3" Width x 0.9" Depth - 3/Pack - 8 / Carton - Cellulose - Blue
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: CLO91017Available Next Business Day
-
Product Code: FHP169431Available Next Business Day
-
Product Code: GJO18389Available Next Business Day
-
Product Code: IMP7130PAvailable Next Business Day
-
Product Code: IMP7130PCTAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM4295Available Next Business Day
-
Product Code: MMM4295CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM5266Currently out of Stock
-
Product Code: MMM5295Available Next Business Day
-
Product Code: MMM5295CTAvailable Next Business Day