- Organizes letter/legal-size documents in portable design
- Organizer compartment in lid offers quick access to pencils, pens and more
- Rubberized handle lets you carry file box for easy transportation
- Clamps and locks to secure lid
4+
<
>
Storex Portable File Storage Box
External Dimensions: 14.5" Width x 10.5" Depth x 12" Height - Media Size Supported: Letter, Legal - Latching Closure - Plastic - Black - For File - Recycled - 1 Carton
Product Code: STX61510U01C
Product Unit: CT1
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | ERA Group |
| Manufacturer Part Number | 61510U01C |
| Manufacturer Website Address | http://www.storex.ca |
| Brand Name | Storex |
| Product Model | 61510U01C |
| Product Name | Portable File Storage Box |
| Marketing Information | File box lets you conveniently organize your letter-size and legal-size documents in a portable design. Organizer compartment in the lid offers quick access to your pencils, pens and more. Rubberized handle allows you to comfortably carry the file box for easy transportation. Latch clamps and locks to secure the lid. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Bin |
| Media Size Supported |
|
| Closure Type | Latching |
| Application/Usage | File |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Exterior Material | Plastic |
| Height | 12" |
| Width | 14.5" |
| Depth | 10.5" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 80% |
| Post-consumer-waste% | 80% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
Description
External Dimensions: 14.5" Width x 10.5" Depth x 12" Height - Media Size Supported: Letter, Legal - Latching Closure - Plastic - Black - For File - Recycled - 1 Carton
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR68925BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: LLR68925CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: PFX41742Available Next Business Day
-
Product Code: STX61508U01CAvailable Next Business Day
-
Product Code: STX61511U01CCurrently out of Stock
-
Product Code: STX61530U01CAvailable Next Business Day