- Made with durable yet lightweight, 14 lb. DuPont Tyvek that's tough enough to resist punctures, tears, moisture and chemicals for long-lasting performance
- Gusseted sides that expand up to 2" to accommodate bulky items
- Self-seal, Redi-Strip closure for a clean, quick seal immediately on contact
- Peel-off strip to protect adhesive from dust for a longer shelf life
<
>
Survivor® 10 x 15 x 2 DuPont Tyvek Expansion Envelopes with Self-Seal Closure
Expansion - 10" Width x 15" Length - 2" Gusset - 14 lb - Peel & Seal - White - Tyvek - 100 / Carton
Product Code: QUAR4630
Product Unit: CT100
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | R4630 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Survivor® |
| Product Name | 10 x 15 x 2 DuPont Tyvek Expansion Envelopes with Self-Seal Closure |
| Marketing Information | 10" x 15" x 2" expansion mailers are made with 14 lb. DuPont Tyvek and feature a Redi-Strip closure. Protective material is strong and durable enough to easily withstand the most grueling conditions and resists punctures, tears and moisture. Everyday mailers provide a highly effective and useful way to send important information and items whether from home or work. They can help increase the effectiveness of your important mailings and the assurance that your contents will be delivered. Mailers expand up to 2" to accommodate bulky items. Redi-Strip closure requires no moisture for a secure seal. Lightweight construction could help you save on shipping costs. |
| Packaged Quantity | 100 / Carton |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Expansion |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 15" |
| Mailer/Envelope Gusset | 2" |
| Basis Weight | 14 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Closure Side | Open Side |
| Seam | Traditional |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Tyvek |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Expansion - 10" Width x 15" Length - 2" Gusset - 14 lb - Peel & Seal - White - Tyvek - 100 / Carton
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN04426Available Next Business Day
-
Product Code: QUA38597Available Next Business Day
-
Product Code: QUA41667Currently out of Stock
-
Product Code: QUA44782Available Next Business Day
-
Product Code: QUAR1580Available Next Business Day
-
Product Code: QUAR1590Available Next Business Day
-
Product Code: QUAR4500Available Next Business Day
-
Product Code: QUAR4510Available Next Business Day
-
Product Code: QUAR4520Available Next Business Day
-
Product Code: QUAR4610Available Next Business Day
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.