- Metal, marble-print head and rose gold, metal needle point
- Essential for office, classroom and work-space needs
- Pin important papers and messages to corkboards, foam boards, maps and more
- Reusable for longtime use
- Plastic case keeps your desktop or desk drawer organized
<
>
U Brands Metal Thumbtacks
0.38" Shank - 0.44" Head - 0.5" Width - Rose Gold, Marble - 100 / Pack
Product Code: UBR3090U0624
Product Unit: PK100
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | U Brands |
| Manufacturer Part Number | 3090U0624 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ubrands.com |
| Brand Name | U Brands |
| Product Name | Metal Thumbtacks |
| Marketing Information | Marble Print Metal Thumbtacks with rose gold prongs provide excellent assistance in pinning your important papers and messages while keeping you organized. Durably constructed pushpins let you easily pin your supplies from the sturdy, metal head without harming your hands from its sharp, steel point. Sharp end easily inserts into tough surfaces such as corkboards, bulletin boards, notice boards, maps and posters. They are ideal for work/home offices, classrooms and dorm rooms. Pushpins are essential for your office supply expectations. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Pushpin |
Product Information
| Shank Length | 0.38" |
| Head Diameter | 0.44" |
Physical Characteristics
| Color Family | Pink |
| Product Color |
|
| Material Details |
|
| Finishing | Marble |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.5" |
| Depth | 0.5" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information | Dimensions: 1/2"x1/2"x2/5" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN81003Available Next Business Day
-
Product Code: BSN81004Available Next Business Day
-
Product Code: BSN81008Available Next Business Day
-
Product Code: GEMCPAL4Available Next Business Day
-
Product Code: LLR10110Available Next Business Day
-
Product Code: LLR10110BXCurrently out of Stock
-
Product Code: OIC35710Available Next Business Day
-
Product Code: UBR3084U0624Available Next Business Day
-
Product Code: UBR3089U0624Available Next Business Day
-
Product Code: UNV31306Available Next Business Day