<
>
Universal 1/3 Tab Cut Legal Classification Folder
8 1/2" x 14" - 3/4" Expansion - 1 Fastener - 2" Fastener Capacity - Top Tab Location - Assorted Tab Position - Manila - 50 Box
Product Code: UNV13510
Product Unit: BX50
Select Product Options:
Sheet Standard: Legal
Number of Fasteners: 1
Color: Manila
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV13510 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Classification Folder |
| Marketing Information |
Keep your paperwork organized and protected with these reinforced, fastener folders. The sturdy fasteners allow you to create customized filing to simply sort and seek paperwork by subject or document type. Includes 1/3-cut tabs with dividers which provide space for labeling and easy file identification. Folders are built with reinforced, paper stock to withstand repeated use. |
| Packaged Quantity | 50 Box |
| Product Type | Classification Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Number of Fasteners | 1 |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
Physical Characteristics
| Color | Manila |
Miscellaneous
| Country of Origin | Thailand |
Description
8 1/2" x 14" - 3/4" Expansion - 1 Fastener - 2" Fastener Capacity - Top Tab Location - Assorted Tab Position - Manila - 50 Box
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN17230Available Next Business Day
-
Product Code: UNV15110Available Next Business Day
-
Product Code: UNV15112Available Next Business Day
-
Product Code: UNV15115Currently out of Stock
-
Product Code: UNV15121Currently out of Stock
-
Product Code: UNV15122Available Next Business Day
-
Product Code: UNV15123Available Next Business Day