1+
<
>
Universal Clipboard
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Butterfly Clip - Plastic - Translucent Blue - 1 Each
Product Code: UNV40307
Product Unit: Each
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 40307 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable clipboard features plastic construction and built-in hanging hole provides a smooth writing surface. Built with an attractive, transparent board material that's available in easily identifiable colors. Strong clip securely holds papers and documents in place. Thoughtfully designed with rounded corners for easy transport. The variety of colors allows for quick and easy visual identification by project or department. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 1.25" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity |
|
| Clip Type | Butterfly Clip |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Translucent Blue |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Butterfly Clip - Plastic - Translucent Blue - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: OIC83217Available Next Business Day
-
Product Code: UNV05561Available Next Business Day
-
Product Code: UNV05563Available Next Business Day
-
Product Code: UNV05610Available Next Business Day
-
Product Code: UNV05610VPCurrently out of Stock
-
Product Code: UNV40304VPAvailable Next Business Day
-
Product Code: UNV40305Currently out of Stock
-
Product Code: UNV40305VPAvailable Next Business Day
-
Product Code: UNV40310Available Next Business Day
-
Product Code: UNV40312Available Next Business Day